December 2020

Абонемент «Музыка и слово»: «История Любви»

В программе:
У.Шекспир-С.Прокофьев. «Ромео и Джульетта», сюита для альта и камерного оркестра,
И.Тургенев-Э.Шоссон. «Песнь торжествующей любви», поэма для скрипки с оркестром,
Дж.Гершвин-И.Фролов. «Порги и Бесс», концертная фантазия для скрипки с оркестром

Дирижер - заслуженный артист России Евгений Бушков
28
28.12 19:00
Большой зал БГФ

"Танго. История страсти"

В программе:
А.Пьяццолла, Р.Гальяно, Р.Молинелли

Дирижер - Вячеслав Бортновский
Солисты:
Дарья Бобко - саксофон
Анна Теран - скрипка
Михаил Волчков - баян
21
21.12 19:00
Болшой зал БГФ

Цикл камерных концертов «Хорошо… без дирижёра» (концерт второй)

К 250-летию со дня рождения Людвига ван Бетховена

В программе:
Й.Гайдн Лондонское трио
Константин Сидорук, Сергей Терешков, Анна Круглик
Л.в.Бетховен Соната для скрипки и фортепиано №5 «Весенняя», op.24
Екатерина Мищанчук, Марина Ромейко
Л.в.Бетховен Дуэт для альта и виолончели «с двумя обязательными очками» Wo032
Елена Сердюкова, Александр Сердюков
Л.в.Бетховен Крейцерова соната, ор.47
Павел Батян, Марина Ромейко
15
15.12 19:00
Малый зал

November 2020

Абонемент «Дебют юных талантов»

Концерт первый
Солисты – учащиеся Республиканской гимназии-колледжа при Белорусской государственной академии музыки
Дирижер - Александ Высоцкий
Музыковед – Инна Карпук
14
14.11 15:00
Большой зал БГФ

Абонемент №5 «Классика – это классно» (концерт первый) «Приключения Виолино»

«ПРИКЛЮЧЕНИЯ ВИОЛИНО, ИЛИ КАК МАЛЕНЬКАЯ СКРИПКА СТАЛА КОРОЛЕВОЙ»

Солисты:
Анна Цховребова скрипка
Никон Мазоль скрипка
Олег Подов скрипка
Павел Батян скрипка
Анастасия Каризна скрипка
Екатерина Мищанчук скрипка
Николай Киселёв виолончель
Михаил Николайчик контрабас

Дирижёр и ведущий – Евгений Бушков
07
07.11 15:00
Болшой зал БГФ

October 2020

"Сціпла і цёпла": музычны шпацыр у трох рухах

СЦІПЛА – таму што невялікімі камернымі складамі, калі ўсе празрыста, калі кожны – саліст, але павінен услухоўвацца ў партыі іншых інструментаў нават больш чым у сваю…
ЦЁПЛА – таму што вытанчанасць камернай атмасферы не перашкаджае ёй быць самай давернай, калі выканаўцы пазнаюць сваіх слухачоў, бачаць іх, адчуваюць настрой, іграюць для пэўных людзей, камунікуюць з імі праз музычнае мастацтва.
ШПАЦЫР – таму што можна наведаць тры краіны.
А РУХІ можна выбіраць – рускі, італьянскі, аўстрыйскі; можна вандраваць у адным ці некалькіх напрамках (набыць квіток на адзін, ці два, ці тры канцэрты).
Кожны рух – 45 хвілін, у кожным свае спадарожнікі-выканаўцы і, канешне, непаўторныя ўражанні. Выканаўцы – салісты Дзяржаўнага камернага аркестра Рэспублікі Беларусь:
18.00 – Iтальянская камерная музыка (А.Вівальдзі)
19.00 – Аўстра-нямецкая камерная музыка (В.А.Моцарт, Ё.Гайдн, Л. ван Бетховен)
20.00 – Руская камерная музыка (М.Глінка, А.Барадзін, А.Глазуноў)
29
29.10 18:00
Музей беларускага кіно

"Сціпла і цёпла": музычны шпацыр у трох рухах

СЦІПЛА – таму што невялікімі камернымі складамі, калі ўсе празрыста, калі кожны – саліст, але павінен услухоўвацца ў партыі іншых інструментаў нават больш чым у сваю…
ЦЁПЛА – таму што вытанчанасць камернай атмасферы не перашкаджае ёй быць самай давернай, калі выканаўцы пазнаюць сваіх слухачоў, бачаць іх, адчуваюць настрой, іграюць для пэўных людзей, камунікуюць з імі праз музычнае мастацтва.
ШПАЦЫР – таму што можна наведаць тры краіны.
А РУХІ можна выбіраць – рускі, італьянскі, аўстрыйскі; можна вандраваць у адным ці некалькіх напрамках (набыць квіток на адзін, ці два, ці тры канцэрты).
Кожны рух – 45 хвілін, у кожным свае спадарожнікі-выканаўцы і, канешне, непаўторныя ўражанні. Выканаўцы – салісты Дзяржаўнага камернага аркестра Рэспублікі Беларусь:
18.00 – Iтальянская камерная музыка (А.Вівальдзі)
19.00 – Аўстра-нямецкая камерная музыка (В.А.Моцарт, Ё.Гайдн, Л. ван Бетховен)
20.00 – Руская камерная музыка (М.Глінка, А.Барадзін, А.Глазуноў)
27
27.10 18:00
Музей беларускага кіно

«Волшебный звук в кругу альтистов»

Солисты - лауреаты международных конкурсов:
Дарья Филиппенко альт
Александра Иванова альт
Елена Сердюкова альт
Анастасия Кипнюк альт
Мария Куртанидзе альт
Алексей Пшеничный фортепиано
Анастасия Буря фортепиано

Дирижер - заслуженный артист России Евгений Бушков
Ведущая – музыковед Инна Зубрич
Автор проекта – Лючия Ластовка

В программе: Г.Пёрселл, Г.Ф.Гендель, Э.Элгар, Й.Боуэн, Фр.Бридж, Б.Бриттен, Р.Воан-Уильямс, Дж.Стивенсон
14
14.10 19:00
Малый зал

Польскі музычны досвед - Беларусь

Дирижёр – Павел Котля
Ян Калиновски виолончель
Марек Шлезер фортепиано

В программе:
И.Я.Падеревский – Сюита Соль мажор (1884)
Кш.Мейер – “Musica Concertante” для виолончели, фортепиано и струнных инструментов, ор.130
Т.Я.Опалка – “Hemisphere2” для струнного оркестра
Д.Шостакович – Камерная симфония до минор для струнного оркестра, ор.110а
09
09.10 19:00
Малый зал

Абонемент № 2 «Дебют юных талантов»

Концерт четвёртый (перенос 12.04.2020)

Солисты – учащиеся Республиканской гимназии-колледжа при Белорусской государственной академии музыки

Дирижёр – Александр Высоцкий

Музыковед – Инна Карпук
03
03.10 15:00
Большой зал БГФ